Čvn 8, 2016

Posted by in Zdraví | 0 Comments

Na zotavení po porodu třeba rok, šest týdnů rozhodně nestačí!

Na zotavení po porodu třeba rok, šest týdnů rozhodně nestačí!

Rychlé zotavení z porodu je jen pohádkou, fakta jsou jiné!

Ve společnosti převládá názor, že žena se po porodu dostane do normálu za šest týdnů, tedy za šestinedělí. Nicméně není to úplně tak. Na to, abychom se dostali do původního stavu nejednou potřebujeme i celý rok – a to, zda patříme mezi maminky, které se snaží být fit, co nejdříve nebo ty, které se vracejí k předchozímu způsobu života pozvolna.
Stačí šestinedělí?

Mladým maminkám i odborníci nejednou řeknou, že vše se po porodu dostane do normálu během šesti týdnů. Nová studie však ukázala, že většině žen trvá podstatně déle, dokud se zotaví. Dr. Julie Wray ze Salford University rozmlouvala s ženami dva až tři týdny po porodu, tři měsíce po porodu a šest až sedm měsíců po porodu. Chtěla takto získat jedinečný pohled na poporodní zotavení rodiček.
A víte, k jakému závěru dospěla? Na to, aby se ženy po porodu vrátily k normálu, potřebují až dvanáct měsíců, tedy rok.
Nespokojenost po porodu

Její studie také odhalila významnou nespokojenost nových maminek s poporodními službami. Odbornice podle britského deníku Daily Mail uvedla, že zotavení za šest týdnů považují samotné maminky za úžasnou fantazii. Mnohé byly zklamány iz toho, že po kontrole v šestém týdnu se už na ně odborníci z nemocnice, kde rodily, nepodívají. Některé nebyly spokojeny s tím, že od lékařů se nedozvěděli informaci, zda je jejich tělo už zotavené nebo ne.
Negativa nemocnic

Dlouhé měsíce však nemusí trvat pouze fyzické zotavení, ale i psychické. Některé psychologické vlivy mohou navíc prodloužit samotné fyzické zotavení. Studie Dr. Wray také ukázala, že nemocniční oddělení může mít negativní vliv na schopnost žen těšit se z narození svého dítěte, a to nejen kvůli možným poporodním depresím, ale i kvůli obvykle konstantnímu proudu návštěvníků a neznámým pravidlům a předpisům.
Pomoc v domácnosti

Mnohé maminky negativně hodnotí fakt, že nemají v začátcích pomoc s novorozencem v domácnosti. Kdysi byla každé rodičce přidělena dětská pečovatelka, která jí přišla do domácnosti ukázat, jak se děti koupi, přebalují, jak se o ně stará a také pomohli maminkám, když měli ještě bolesti a po probdělých nocích svou roli stoprocentně nezvládali. Dnes je vše na maminkách samotných, takovou pomoc by jistě přivítali.
V dnešních moderních časech mohou být ženy z nemocnice ve Velké Británii pryč například už šest hodin po porodu a mnohé mají pocit, že byly prostě ponechány s dítětem, bez jakékoliv pomoci a podpory.
Více podpory a pomoci

Dr. Wray, podle listu Daily Mail, také řekla: „Výzkum ukazuje, že jsou potřebné realističtější a konkrétnější poporodní služby. Ženy mají pocit, že to trvá mnohem déle, než šest týdnů a měly by být podporovány nad rámec šestitýdenního nebo osmitýdenního období po porodu. Samozřejmě, na to, aby byly i u nás ženy intenzivněji podporovány a měly by pomoc byť jen s koupáním dítěte první dny po porodu iv domácnosti, by bylo zapotřebí nemálo finančních prostředků. V blízké budoucnosti určitě s ničím podobným počítat nemůžeme. Některé specializované oddělení a nemocnice – zejména soukromé – zvažují poskytování širší péče (některé už dokonce i poskytují), samozřejmě za poplatek. “
Bagatelizování problémů

Další odborníci z Royal College tvrdí, že poporodní období bylo vždy trochu pohádkou – mnohé nepříjemné stavy a bolesti jsou bagatelizovány. Například bolesti páteře a únava jsou považovány pouze za drobné problémy čerstvých maminek, avšak mladým maminkám mohou do značné míry ovlivnit jejich schopnost starat se o dítě, speciální, pokud jsou z nemocnice propuštěny velmi rychle po porodu.
Jak celebrity?

Mnohé z žen uvedly, že cítí tlak, aby se postavili na nohy, co nejdříve po porodu, i když se na to necítí. Téměř každodenně nám to ukazují několik celebrity dámy – jen týdny po náročném porodu vypadají fantasticky.
To je pro běžné ženy, které nemají pomoc s dítětem (kromě partnerově a případně pomoci prarodičů), velmi frustrující. Smiřují se s množstvím nepohodlí, které prožívají po porodu, protože si myslí, že je to normální, a že navzdory všemu mají o pár týdnů vypadat skvěle, dobře se cítit a usmívat se na každém kroku.

Náročné že? Odborníci tvrdí, že takové nahánění nejenže není prospěšné, je zbytečné a zatěžující. Za šest týdnů se prostě žádná žena nedokáže z porodu úplně zotavit – ať už rodila přirozeně nebo císařským řezem. Nejednou je to jen chvilková přetvářka, která vrhá ostatní rodičky do nejistoty ze sebe samé, smutku a depresí. Navíc, každá žena má jiné tempo zotavení.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × two =